Що таке голки для акупунктури?
Голкотерапія (рефлексотерапія) – вид китайської та альтернативної медицини, заснований на стимуляції певних точок тіла для відновлення здоров'я та сил.
Голки для голковколювання – це гострокінцеві інструменти, за допомогою яких виконують сеанси акупунктури. У процесі дії на конкретну зону фахівець чинить вплив на певний орган, нормалізуючи його роботу.
Процес акупунктури
Голкотерапія не має значних протипоказань і є безпечним методом реабілітації. Сеанси корисні для профілактики інфаркту, серцево-судинних та інших захворювань. Терапевтична ефективність голковколювання досягається за різних патологій, включно із важкими неврологічними порушеннями після інсульту.
Для чого необхідні голки для акупунктури?
Голки для акупунктури – це прилади для виконання процедури рефлексотерапії, без яких ця маніпуляція неможлива. З їх допомогою здійснюється вплив на акупунктурні точки, у які вони акуратно вводяться. Такі зони розташовуються на ділянках (меридіанах) так званої циркуляції ци («життєва енергія») в тілі.
Акупунктурні точки для голковколюванняя
Під час процедури голки для акупунктури гамують біль і доброчинно впливають на кровообіг в організмі. Загалом налічується 664 біологічно активні точки, кожна з яких має своє чітке розташування на тілі. Важливо зважати на певне терапевтичне призначення кожної з них.
Якими бувають голки для акупунктури?
Для досягнення необхідної ефективності голковколювання важливо правильно підібрати голки. Вони відрізняються довжиною, діаметром та матеріалом. Голки мають бути чистими, стерильними та відповідати способу виконання маніпуляції.
Основні 2 види голок для голковколювання:

Аурикулярні голки

Корпоральні голки
- Аурикулярні - використовують для впливу на рефлексогенні зони, які розташовані на вушній раковині. Виготовляються із медичної нержавіючої сталі. Вони являють собою тонкі стрижні довжиною до 1,5 см. Їх застосовують для профілактики та лікування органів дихання, боротьби із зайвою вагою та тютюнопалінням.
- Корпоральні – впливають на точки, розташовані по всьому тілу. Виготовляються із срібла, міді та інших високоякісних металів. Застосовують для усунення болю в суглобах, позбавлення мігрені, поліпшення травлення.
За кратністю використання голки для голковколювання бувають багаторазові та одноразові. Багаторазові виготовляють із міцних, стійких металів. Перед повторним застосуванням їх знезаражують.
Показання та протипоказання для голковколювання
У разі грамотного застосування голок для голковколювання терапія є абсолютно безпечною для здоров'я людини. Вона може бути рекомендована як дорослим, так і дітям від 12 місяців (малюкам до чотирьох років необхідно виконувати процедуру з обережністю). Перед виконанням маніпуляції необхідно обов'язково обстежити організм і проконсультуватися з лікарем.
Показання до голковколювання:
- захворювання органів дихання;
- зниження імунітету;
- захворювання кістково-м'язової системи;
- погіршення кровообігу;
- дерматологічні проблеми;
- неврологічні патології (ДЦП, енурез, параліч, парез тощо);
- профілактика інсульту та реабілітація після хвороби;
- мігрені;
- депресія, безсоння;
- патології органів травлення.
Протипоказання для голковколювання:
- наявність онкологічних пухлин;
- погане згортання крові;
- гострі інфекційні хвороби;
- сильне виснаження організму;
- туберкульоз відкритої форми.
Категоричними протипоказаннями для голковколювання є онкологічні захворювання. Акупунктура протипоказана щойно після прийняття гарячої ванни, відвідування лазні, сауни. Після фізичної та емоційної перевтоми маніпуляцію також необхідно відкласти.
Де застосовують голки для акупунктури?
Голки для голковколювання віддавна широко використовуються в традиційній китайській медицині. Сьогодні цей метод популярний також у країнах Заходу та Європи. Він доповнює основний комплекс лікування різноманітних захворювань. Із його допомогою вдається досягти високих результатів під час реабілітаційних заходів.
Голковколювання необхідно виконувати у спеціально обладнаному приміщенні, яке відповідає санітарним нормам. Проте така процедура можлива й у домашніх умовах.
Ефективність використання голок для акупунктури
Ефективність використання голок для акупунктури полягає в усуненні застійних явищ та активації біологічно активних речовин, які чинять стимулювальну дію на організм та сприяють відновленню клітин. Також за допомогою акупунктури виводять токсини з організму.
Для покращення ефекту голковколювання рекомендується позбавитися шкідливих звичок, нормалізувати харчування та збільшити фізичну активність. Процедура допомагає впоратися з остеохондрозом, позбутися зайвої ваги, алкогольної залежності та нормалізувати гормональний фон.
Ефект від голковколювання:
- Поліпшення загального стану та настрою.
- Нормалізація кровообігу.
- Зменшення (іноді усунення) больових відчуттів.
- Усунення нудоти.
- Зняття запалення.
- Дренаж лімфи.
У процесі впливу на нервові закінчення імпульси передаються до головного мозку, внаслідок чого блокуються ділянки, здатні передавати біль. Завдяки виділенню гормонів ендорфінів досягається заспокійливий, аналгезувальний ефект голковколювання.
Як користуватися голками для акупунктури?
Рефлексотерапію виконує спеціаліст, який пройшов навчання у цій галузі медицини. Голки для голковколювання мають бути стерильними або невикористаними одноразовими. Зазвичай на один сеанс необхідно близько 10 штук.
Підготовка до голкорефлексотерапії:
- Проведення діагностики організму.
- Огляд, вимірювання температури тіла.
- Перевірка голок для голковколювання щодо цілісності.
- Вибір зручного положення для доступу до необхідних точок.
- Знезараження потрібної ділянки шкіри.
Сеанс виконують до їжі або через 30 хвилин після її вживання. Людину укладають на рівну кушетку. Фахівець, утримуючи голку для акупунктури за держак трьома пальцями, надійно її фіксує. Потім вводить у конкретну точку обертальними рухами або швидким уколом під кутом: 90 °, 45 °, 12 °-15 °.
Процес введення голки в акупунктурну точку
Для уникнення викривлення голки для акупунктури людині не слід стискати м'язи. Витягують інструмент повільними або швидкими обертальними рухами.
Перед процедурою важливо виключити протипоказання для голкорефлексотерапії. Її виконують, забезпечуючи індивідуальний підхід до кожної людини, зважаючи на психологічний стан та вид захворювання. Після маніпуляції можливий невеликий синець, запалення або почервоніння у місці уколу, яке досить швидко минає.
Тривалість маніпуляції: від 20 хвилин до 1 години. Весь цей період людина має лежати нерухомо. Кількість сеансів визначають індивідуально (приблизно від 10 до 15). Після завершення сеансу інструменти замочують на 1 годину в 6 % перекису водню. Один із способів знезараження: кип'ятіння протягом 45 хвилин. Стерилізують інструменти під тиском 1,5 атм протягом півгодини, сухою парою – 60 хвилин за температури 160 °C.
За допомогою рефлексотерапії здійснюють профілактику серйозних захворювань. Водночас збільшується резистентність до вірусів та бактерій. Нормалізується сон, покращується загальний стан та настрій людини.